Cd. wspomnień o Hani Olszewskiej…

cd. wspomnień o Hani Olszewskiej…
W 1943 r. została współpracownikiem Pełnomocnika Zarządu Głównego PCK na ówczesny powiat łowicki – pana Józefa Górskiego. To on w dowód ogromnego uznania w 1944 r. w lipcu na imieniny Anny ofiarował Jej pudełeczko szaro- srebrne a w nim kawałek chleba a na wieczku własnoręcznie napisał :
Kto dla Inwalidów wciąż zapracowany, spieszy się szalenie zaoferowany
Kto zbiera na Jeńców od samego ranka, wiedzą wszyscy dobrze, że to Siostra Hanka
Czyje dobre dłonie wciąż paczki pakują,(…) listy wypisują
Czyje serce złote czyste i bez plamki, oddane skrzywdzonym tylko Siostry Hanki
(…) Gdy wrócą z niewoli na rodzinne szlaki kochane stęsknione te polskie chłopaki. Uklękną przed Hanką, na to się zanosi i każdy z osobna o rączkę poprosi.
A Hanka spłoniona jednego wybierze, który do ołtarza dumny Ją powiedzie.

W wierszu tym zawierza się niemal całokształt tego co Siostra Hanka robiła w tym czasie dla innych. W tym pudełeczku miała Pani Hania dwie opaski z czerwonym krzyżem, mocno wyprane.(…) Jest tu też legitymacja z nr292 oraz kilka zdjęć z tamtych lat.
W 1944 roku po wybuchu Powstania Warszawskiego pracowała w szpitalu na dyżurach rannych, przy Powstańcach, znała niektóre nazwiska i obrażenia.
Ponadto w Ambulatorium na punkcie zbornym na Cegielni w Skierniewicach.
Jak nas informuje zaświadczenie wydane przez Zarząd PCK do 15.listopada pracowała w punkcie sanitarnym PCK jak pielęgniarka dyżurna a następnie w Izbie Dworcowej dla Matki i Dziecka w Skierniewicach.
Ponadto była aktywnym członkiem Ligii Kobiet i zaprzysiężonym członkiem AK. Cdn.
Paw Ur

Leave a comment